piątek, 20 września 2019

Poradnik: wakacyjna podróż - czarterem czy tanimi liniami?

Ilekroć pojawia się informacja o otwarciu przez Wizzaira nowej trasy z któregoś z regionalnych portów w Polsce, pierwsze emocje to nadzieja, a następnie zazwyczaj rozczarowanie, a także klasyczne komentarze "kiedy wreszcie coś na południe?" lub "same emigracyjne/zarobkowe kierunki".

Ciężko winić tanie linie o to, że kierują się czynnikami ekonomicznymi przy wyborze nowych tras. Jednak jeszcze ciężej wmawiać sobie, że deszczowe i niemiłosiernie drogie Wyspy Brytyjskie czy Skandynawia to idealne miejsce na urlop, relaks i kąpiele słoneczne. 

Ciężko odmówić norweskim fiordom malowniczych krajobrazów, jednak tropikalne wyspy wydają się znacznie atrakcyjniejszym miejscem na wypoczynek
Linie tradycyjne też zazwyczaj nastawiają się nie na turystów, a na pasażerów latających służbowo, co widać po siatkach połączeń zawierających zwykle zaledwie pojedyncze typowo urlopowe kierunki. Ich ceny w sezonie potrafią jednak ściąć z nóg, pochłaniając znaczną część budżetu przeznaczoną na wypoczynek.

Najprostszym, z rozsądnych cenowo, rozwiązań jest wykupienie wycieczki w biurze podróży, np. w kultowej formule "All-inclusive". Ilość dostępnych wycieczek i wariantów podróży jest olbrzymia, jednak w dalszym ciągu część osób ceni sobie swoją niezależność i swobodę na tyle, że nie chcą decydować się na wyjazd w pełni zaplanowany przez biuro podróży.

W takiej sytuacji sprytnym pomysłem jest zakup wyłącznie samego biletu na jeden spośród dziesiątek lotów czarterowych. Zakupu można dokonać bezpośrednio na stronie któregoś z biur podróży oferujących taką usługę.

Źródło: Itaka
Taka forma zakupu jest wciąż stosunkowo nowa w ofercie i niezbyt znana, w związku z czym można trafić na świetne, budżetowe oferty lotów m.in. na greckie wyspy za ułamek ceny, którą musielibyśmy zapłacić np. za lot greckim Aegean'em. Inną przewagą lotów czarterowych są wyloty z większości dużych polskich portów lotniczych, podczas gdy narodowy przewoźnik Grecji oferuje loty wyłącznie ze stołecznego lotniska im. Fryderyka Chopina.

Podczas gdy tanie linie (a także coraz większa liczba przewoźników tradycyjnych) w najtańszych taryfach pozwalają na zabranie wyłącznie małego bagażu podręcznego, a za każdy większy bagaż nakazują dopłacać, standardową praktyką na większości czarterów jest darmowy bagaż podręczny o przyzwoitej wielkości (większy niż np. w Wizzairze), a także, dodatkowo, bagaż rejestrowany, zwykle o wadze do 23 kg. Swoboda zabrania dużego bagażu wyraźnie ułatwia spakowanie się na bezstresowy wypoczynek, zwłaszcza gdy oprócz opalania się, mamy w planach również aktywny wypoczynek.

Pamiętacie swój pierwszy w życiu lot czarterem? Gdzie spędzaliście wtedy wakacje?

Udostępnij:

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright © Odlotowe Podróże | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com