sobota, 12 maja 2018

Niebiańska muzyka - 6 kultowych kawałków, które nie mogą umknąć Twojej uwadze!

Spośród wielu "rytuałów" w samolotach, z całą pewnością najczęstszym, a zarazem najmniej wyszukanym, jest błyskawiczne zasypianie. Niestety, nie należę do grupy szczęśliwców, którym przychodzi to z łatwością, stąd nieodzowne są inne formy relaksu przybliżające do snu... np. słuchanie muzyki.

Brytyjska grupa Pink Floyd w okrojonym składzie na tle Douglasa DC-3
Choć moja playlista zmienia się jak w kalejdoskopie w zależności od nastroju, pory roku czy celu podróży, kilka piosenek zawsze będzie jednoznacznie kojarzyło mi się z przemierzaniem przestworzy!

1. Eric Burdon and the Animals - "Sky Pilot" (1968)

Teledysk przedstawia sceny, które niechybnie kojarzą się z wojną w Wietnamie. Niejednokrotnie odnoszę wrażenie, że na Amerykanach odcisnęła ona większe piętno, niż II Wojna Światowa, przyczyniając się do rozwoju ruchów pacyfistycznych.

Wsłuchawszy się w tekst, tytułowy "Sky Pilot" staje się kimś więcej niż pilotem śmigłowca czy myśliwca. Piosenka zaczyna się od wspomnienia wojskowego kapelana błogosławiącego żołnierzy przed wyruszeniem na akcję. W tym kontekście to właśnie jego można uznać za "niebiańskiego pilota".


2. David Bowie - "Space Oddity" (1972)

Bowie swoją fascynację kosmosem przejawiał w niezliczonej ilości utworów, a jego "Starman" został nawet wykorzystany w filmie "Marsjanin" (absolutnie godnym obejrzenia!).

Jednak o wiele bardziej spektakularnie zastosowanie znalazło się dla "Space Oddity" - właśnie ten kawałek grano w trakcie wystrzelenia rakiety należącej do SpaceX Elona Muska mającej na pokładzie... Teslę Roadstar (z kombinezonem astronauty za kierownicą), która ma szanse dryfować po bezmiarze kosmosu przez niebywale długi czas.


3. John Denver - "Leaving On A Jet Plane" (1966) 

"Leaving On A Jet Plane" doczekało się tak wielu coverów i przeróbek, że najprawdopodobniej wersja, którą znacie, wcale nie jest wykonaniem Johna Denvera, jej oryginalnego autora. O ile o walorach artystycznych można dyskutować, nie ulega wątpliwości, że największą pasją do latania pałał właśnie Denver.

Piosenka o pożegnaniach, rozstaniach i opuszczaniu ukochanej osoby na pokładzie samolotu, zyskała bardziej metaforyczną, choć w tym wypadku niemal dosłowną, interpretację w 1997 roku, gdy John Denver zginął w katastrofie pilotowanej przez siebie maszyny.

Dla dociekliwych, nie był to odrzutowiec ("Jet Plane"), lecz Rutan Long-EZ o napędzie tłokowym.



4. Rolling Stones - "No Expectations" (1968)

Podobnie jak w "Leaving On A Jet Plane" Johna Denvera, tu również pojawia się motyw pożegnania: "Zabierz mnie na lotnisko, wsadź do samolotu. Nie oczekuję, że kiedyś tu wrócę".

Rozpatrywane jako pojedyncze wydarzenie, rozstania są jednoznacznie przykre, jednak przy szerszym punkcie widzenia to właśnie one czynią powroty do najbliższych tak wspaniałymi i cementującymi relację.

"Oczekiwanie wzmaga pożądanie..." czy jakoś tak. ;-)



5. Frank Sinatra - "Come Fly with Me" (1958) 

Nie pomyliłbym się wiele nazywając głos Franka Sinatry jednym z najbardziej charyzmatycznych w historii muzyki. Słysząc go, momentalnie mam przed oczami złotą epokę latania, gdy lot był przyjemnością zarezerwowaną dla majętnych, a pasażerowie do samolotu ubierali garnitury i eleganckie suknie.

Bądźcie ostrożni szukając tej piosenki na YouTubie; możecie natknąć się na serial komediowy BBC (o tej samej nazwie) parodiujący programy o funkcjonowaniu jednego z londyńskich lotnisk.



6. Pink Floyd - "Learning to Fly" (1987)

Jak to bywa z większością utworów brytyjskiej grupy, nie da się jednoznacznie określić wydźwięku tekstu, jednak za bezpieczne można uznać założenie, iż chodzi o coś więcej niż naukę pilotowania samolotu.

By zasiać ziarno niepewności, wpleciono elementy, które odpowiadają najbardziej dosłownej interpretacji tekstu (np. komunikaty kontroli lotów lub szybującą lotnię w teledysku).

David Gilmour, autor tekstu, główny wokal w utworze oraz zapalony pilot, dopiero po latach oficjalnie potwierdził istnienie w piosence drugiego dna, skrywającego rozważania o nauce życia w nowej rzeczywistości. W tym konkretnym przypadku chodziło o kontynuowanie kariery zespołu po odejściu Rogera Watersa, frontmana Pink Floyd, dwa lata przed powstaniem piosenki.



Która z piosenek najbardziej kojarzy Wam się z lataniem? Czy powinienem dodać do listy jeszcze jakieś utwory?

Udostępnij:

2 komentarze:

  1. Related: Bruce Dickinson, Iron Maiden's lead singer, also pilots band's Boeing 747

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Looks like another article "6 great musicians to fly their planes by themselves" is on the way ;-)

      David Gilmour, Bruce Dickinson... only 4 left to go!

      Usuń

Copyright © Odlotowe Podróże | Powered by Blogger
Design by SimpleWpThemes | Blogger Theme by NewBloggerThemes.com